HIFU – Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason Terapisi
Yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason (HIFU) kullanarak kanser ve diğer hastalıkların tedavisi için.

HIFU nedir?
HIFU, termal enerji ve kavitasyon etkisi altında belirli bir alana yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrasonik (HIFU) enerji uygulandıktan sonra kanser dokusunda nekrozla sonuçlanan son teknoloji bir tedavidir.

Uzun süredir ultrason tanıda önemli bir rol oynamaktadır, ancak bu günlerde rolü tedaviyi de kapsayacak şekilde genişlemiştir. Görüntüleme teknolojisinin gelişmesiyle birlikte HIFU, göç eden kanser hücrelerinin ameliyat olmadan yok edilmesinde oldukça etkilidir. Bu nedenle HIFU, siber bıçak veya gama bıçağı gibi 3 boyutlu radyasyonun ultrasonik versiyonu olarak düşünülebilir.

HIFU terapi cihazı ilk olarak transrektal ultrason biyopsisi için geliştirilmiştir. Vücut dışında yeni tedavi ile HIFU ile deneyler yapılmıştır. Kliniğimiz ultrason kılavuzluğunda üçüncü nesil FEP-BY02 HIFU Tümör Terapi Sistemini uygulamaktadır.

HIFU aparatının ultrason görüntüleme kısmını kullanarak, hasarlı alanları gerçek zamanlı olarak gözlemlemek mümkündür. Ekipman aynı zamanda takip taramasını da kolaylaştırır. Karın organlarında genellikle hareket halinde olan hasarlı alanları kolayca tarayabilme yeteneği önemli bir fayda olarak kabul edilir.

FEP-BY02 HIFU, 37 cm çapında küresel bir gövde üzerinde düzenlenmiş 1.1 MHz’de 251 ultrasonik iletim elemanı yayan sabit odaklı bir cihazdır.

Bir çok HIFU sadece aşağıdan uygulanabilirken, kliniğimizin HIFU’su iki ayrı cihaz kullanılarak hem yukarıdan hem de aşağıdan uygulanabilir.

Karaciğer kanseri ve pankreas kanseri için, aslında yüksek hassasiyete izin veren% 99’un üzerinde kullanılır. Sadece aşağıdan hedeflenen bir bölgenin tedavisi daha fazla zaman alır ve ulaşılması zordur.

Tedavi Mekanizması

HIFU, vücut içinde yüksek yoğunluklu ultrasona odaklanan ve termal enerji ve kavitasyon yoluyla kanser dokusunun nekrozu ile sonuçlanan tıbbi bir prosedürdür.

HIFU, termal enerji tarafından oluşturulan hedeflenen alana tek doz ışınlama ile 3 mm x 3 mm x 10 mm boyutlarındaki kanser hücrelerini yok eder (Resim 1).

Tek dozda ışınlanan alan 3 mm x 3 mm x 10 mm ile sınırlıdır (Resim 2).

Tüm tümörü yok etmek için daha geniş bir alanı kaplamak için yeniden konumlandırma ve tekrarlanan ışınlama kullanılır. Kanser hücreleri defalarca ışınlanarak yok edilir (Resim 3).

Biyolojik Eylem

Hastanın vücudunda üretilen iki biyolojik eylem vardır – termal etki ve termal olmayan etki.

Termal Etki

60 ° C’nin (140 ° F) üzerindeki bir sıcaklıkta kanser hücrelerine birkaç saniye süreyle ultrason uygulandığında, kanser dokusu pıhtılaşır ve yok edilir.

Termal Olmayan Etki

Ultrason ayrıca kavitasyon adı verilen termal olmayan bir etki oluşturur. Kavitasyon, ultrason tespit edildiğinde hava kabarcıklarının oluşması olgusudur. Hava kabarcıklarının veya bir mikro jet akımının ürettiği şok dalgasının da kanser hücrelerini öldürdüğü düşünülmektedir.

Emniyet
Radyasyona Maruz Kalma

HIFU’nun enerji seviyesi, görüntüleme için bir ultrason cihazının yaklaşık 1000 katıdır, ancak bir proton ışını, X-ışını veya bir CT ile karşılaştırıldığında, son derece düşüktür ve bu nedenle oldukça güvenlidir. Ve radyasyona maruz kalma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Cilt Yanması

Tek bir ışınlama ile hedeflenen alan 3 mm x 3 mm x 10 mm ile sınırlıdır. Cilde yakın bir iç organda kanser hücreleri bulunduğunda, daha yüksek cilt sıcaklığı nedeniyle ciltte yanıklara neden olur. FEP® BY02 HIFU, geliş açısını 80 derece artırarak güvenliği artıran geniş çaplı bir transdüsere ​​sahiptir.

Tedavi

Genelde 1 veya 2 kez yapılan tek bir tedavi için yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Anestezikler genellikle uygulanmaz. Bu tedavi ultrason enerjisi kullanır, bu nedenle radyasyonda olduğu gibi herhangi bir sınırlama yoktur. Radyasyona maruz kalma riski olmadığından HIFU tedavisi tekrar tekrar kullanılabilir.

Kanserin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak çeşitli tedavilere bakılacaktır. Genellikle hastaneye yatış gerekli değildir. Ancak tedavi içeriği, dozu ve hastaneye yatma ihtiyacı hastanın tıbbi durumuna göre değişir.

 • HIFU Tedavi Endikasyonları
 • Rahim fibroidleri (Myoma)
 • Karaciğer kanseri
 • Metastatik karaciğer tümörü
 • Meme kanseri
 • Böbrek kanseri
 • Pankreas kanseri
 • Prostat kanseri
 • Yumuşak doku sarkomu
 • Kemik tümörleri
 • Diğer endikasyonlar

Hepatoselüler Karsinom (HCC) için HIFU Tedavisinin Önemi

Gd-EOB-DAPT MRI kullanımı, en yaygın karaciğer kanseri türü olan ve dinamik BT ile erken aşamada tespit edilmesi zor olan hepatoselüler karsinomu (HCC) tespit etmeyi mümkün kılar. Bu nedenle, hızlı tedavi önlemleri gereklidir. Bu koşullarda, HIFU, karaciğer kanseri olan 1-2 cm boyutundaki bir hastanın hastaneye yatmadan yaklaşık bir saat tedavi edilmesini mümkün kılmıştır. HIFU, Japonya’da HCC için önde gelen tedavilerden biri olarak kabul edilir.