Alfa Lipoik Asit

Alfa Lipoik Asitin Tanıtımı / Tanımı

Alfa-lipoik asit, insan vücudu tarafından büyük ölçüde bile daha az oranda üretilen ve diyeti alan kükürt içeren bir yağ asididir. Madde, birçok metabolik süreçte ve vücuttaki serbest radikallere karşı savunmada koenzim olarak rol oynar.

Asit savunma fonksiyonu nedeniyle alfa-lipoik antioksidan grubuna sayılır. Tıpta madde, yanma, karıncalanma ve uyuşma gibi duyarlılık ve duyusal bozuklukların olabileceği periferik bir sinir bozukluğu olan diyabetik polinöropatinin tedavisinde kullanıldı.

Alfa-lipoik asidin etkisi

Yeterli tedavi olmaksızın Diabetes mellitus, kanda kalıcı olarak yüksek yüksek glikoz seviyesidir. Bu durumun uzun vadede sonuç olarak ortaya çıkan hasarı, dolaşım bozukluklarına ve organ hasarına yol açabilen büyük ve küçük kan damarlarının daralmasını içerir. Biri makro ve mikroanjiyopatiden bahsediyor.

Polinöropati, mikroanjiyopatiler arasında isimlendirilir çünkü küçük sinir bakım kan damarları etkilenir. Dolaşım bozukluğu sinir liflerinin bozulmasına ve tahrip olmasına neden olur, buna artan serbest oksijen radikalleri üretimi eşlik eder. Bu radikaller, hücre zarları ve DNA üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir, hücresel yaşlanmayı, karsinogenezi ve kronik hastalıkların ilerlemesini teşvik eder.

Alfa-lipoik asit, bu serbest radikalleri bir antioksidan olarak bağlayabilir ve glutatyon gibi endojen antioksidanların konsantrasyonunu artırabilir, sinir liflerinin işlevi elde edilebilir. Ek olarak, alfa-lipoik asit sinirlere daha iyi kan beslemesine neden olur.

Alfa Lipoik Asit Uygulaması

alfa-lipoik asit, eczane reçeteli bir ilaçtır. Kapsül formunda veya 200, 300 ve 600 mg dozlarda film kaplı tablet olarak mevcuttur. Özellikle şiddetli diyabetik polinöropatide ilacı doğrudan kan dolaşımına getirmek için enjeksiyon veya infüzyon solüsyonu da uygulanabilir. Burada dozaj 300 ila 600 mg’dır.

Uygulama alanları

Genelde günlük doz hekim tarafından reçete edilen 1 tablettir. Tablet bol sıvı ile bütün olarak yutulmalıdır. Unutulmamalıdır ki, aç karnına yiyecek alımından yaklaşık 30 dakika önce alfa-lipoik asit alın, aksi takdirde kan dolaşımında hızlı geçiş engellenebilir. Diabetes Mellitus’un neden olduğu sinir hasarı kronik bir süreci temsil eder, bu nedenle ilaçla ömür boyu tedavi kaçınılmaz olabilir.

Alfa Lipoik Asit Kontrendikasyonları

Hamile ve emziren anneler, alfa-lipoik asidi yalnızca açık tavsiye üzerine ve doktorun sıkı kontrolü altında almalıdır. Yeterli çalışma sonuçları bulunmadığından çocuklar ve ergenler alfa-lipoik asit ile tedavi edilmemelidir. Alfa-lipoik aside veya renklendirici günbatımı sarısı FCF (E110) gibi ilacın diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı alerji varsa tedaviden feragat edilmelidir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Kanser ilacı Cisplatin ile birlikte alınan alfa-lipoik asit, cisplatinin etkisinin kaybolmasına neden olabilir. Demir ve magnezyum preparatları ve süt (yüksek kalsiyum içeriği), aktif bileşen metal bileşiklere (sözde metal şelatör) girdiği için alfa-lipoik asit ile birlikte alınmamalıdır ve etki zayıflayabilir.

Diyabet ilaçları (insülin veya diğer oral antidiyabetik ilaçlar), ilave alfa-lipoik asit gelirleri ile etkilerini karşılıklı olarak güçlendirebilir. Bu hipoglisemi riskini ortaya çıkarır. Eşzamanlı kan şekerinin tedavisi sıkı bir şekilde kontrol edilmeli ve hipoglisemi belirtileri varsa, bu durumda antidiyabetik ilacın dozunu azaltması gerekebilecek bir doktor bilgilendirilecektir.

Alkolden uzak durulmalıdır çünkü diyabetik polinöropatinin seyrini olumsuz etkileyebilir ve alfa-lipoik asit ile başarılı bir tedaviyi zorlaştırabilir.